2442/​140

Fransk kaminur af porcelæn i to dele dekoreret i guld og farver med blomster og ornamentik, top prydet med rytter fra Orienten kæmpende med dyr, hvidemaljeret urskive med romertal. Antageligt Jacob Petit. Urværk stemplet Vincenti. 19. årh.s første halvdel. H. 38.

Hest med afslag på øre samt knækket ben, løst stykke til benet følger med. Pendul og optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.

I Aarhus
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?