2435/599
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Rektangulært spisebord af massiv eg. Model 6284. Formgivet 1962. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 68. L. 180. B. 89.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser, mærker og stødmærker.
Vurdering