919/​284

Ejler Bille (f. Odder 1910, d. Ørby 2004)

“Varierende former”, Vejby Strand 1957. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 68×61.

Udstillet: “Exposition de la Peinture Nordique Contemporaine”, Galerie Creuze, Paris, 1958, kat. nr. 69. Proveniens: Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 430, København, 22. september 1993, kat. nr. 59, gengivet side 15. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. marts 2024

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

200.000 DKK