2142/931
Johannes Andersen, tilskrevet (f. 1903, d. 1991, Møbeldesigner)
Spisebord af teak med udtræk i hver ende. Udført hos Chr. Linneberg. 1960'erne. H. 72. L. 165. B. 90.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Plade med pletter, skjolder og brændemærker. Tørringsrevne ved kantliste. Tillægsplader medfølger ikke.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag