Harald Moltke (f. Helsingør 1871, d. Frederiksberg 1960)
En hundeslæde på vej fra en grønlandsk bygd. Sign. Harald Moltke. Olie og bly på lærred. 49×64.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 786, 2008 nr. 343.
Minimale krakeleringer langs blændrammens kant. Lærred bør strammes op.
830118 (Autobud) | ||
826664 | ||
830118 (Autobud) | ||
837297 | ||
830118 | ||
826664 |