2103/721
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Gulvvase af lertøj glaseret med plantemotiv i grønt og sort på cremefarvet bund. Sign. HAK, Danmark. Made by Kähler. H. 44,5. Diam. maks. 30.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre glasurafslag. Øvre kant med reparation.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
37 bud