1436/619
Wilhelm Kåge (f. Stockholm 1889, d. 1960)
Figur af stentøj modelleret i form af drage. Dekoreret med hvid og rødbrun glasur. Stemplet Kåge. H. 7. L. 12,5.
Proveniens J.F. Willumsen.
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Figurens ene fod med afslag.
Moderne kunst og design, 2. september 2014
Vurdering
Hammerslag
33 bud