2450/685
Dansk møbeldesign
Lænestol med ben af bøg, betrukket med dybthæftet sort skind. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med slitage og krakeleringer.
Vurdering