2125/​9083

Et par italienske tazzi af patineret bronze, støbt med akantusblade m.m. på firsidede baser af marmor. 19. årh. H. 37 cm. Diam. 27 cm. (2)

Proveniens: Frydenlund slot, Vedbæk.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Selected - Udvalgte antikviteter og dekorative objekter, 21. juni 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag