2438/​582

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

"PH 3/2 Akademi”. Tre-armet lysekrone med stel af forkromet metal, skærme af flerlags opalglas. Udført og mærket hos Louis Poulsen. Diam. 68.

Stemplet serienr. 443416.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

I Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1005136 4.400 DKK
928008 4.200 DKK
802930 4.000 DKK