Jens Juel, efter, ca. 1800
Portræt af Johanne Elisabeth (Lise) Pingel (1787-?). Usign. Olie på lærred. 34×29.
Nærværende værk er en kopi efter Portræt af Johanne Elisabeth Pingel registreret som nr. 606 i Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier, 1991. Den portrætterede blev i 1808 gift med Jules Desaugiers.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion Vejle, 535, 2005 nr. 600.
Krakeleringer. Enkelte mindre retoucheringer, enkelte minimale afskalninger samt to minimale stødmærker. Behov for rensning.
805155 | ||
998214 |