2014/​703

Eva Stæhr-Nielsen, m.fl. (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Edith Sonne, m.fl. (f. 1910, d. 1993)

En samling stentøj bestående af en lille vase omgjort til bordlampe samt fem vaser og et lille fad. Dekoreret med rødbrun, turkisgrøn, lys gul, mørkegrøn/brun, mørkebrun glasur og solfataraglasur. Vase/lampe sign. Sonne, Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. Vase med solfataraglasur sign. E.St.N., 195, Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. Kugleformet vase med mørkebrun glasur udført 1930. Trompeformet vase, lille vase med turkis glasur og flaskeformet vase med lille munding og gul glasur alle udført og stemplet hos Saxbo, Danmark. Udført 1937–1949. Fad med bjørnemotiv stemplet: “1854–1954 SAXBO”. H. 2,9–13,9. (7)

E.St.N. vase med solfataraglasur: 2. sortering. Gul vase med krakeleringer i glasurens overflade. Lille turkisgrøn vase med minimalt afslag på nederste kant samt revne/skade på øverste kant. Trompetformet vase med turkisgrøn glasur med modelleret logo på yderside.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

21 bud

6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK