2417/950
Skandinavisk møbeldesign
To-personers sofa med ben af eg og svungen ryg, betrukket med blomstret møbelstof. 1940–50'erne. L. 145.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere betræk.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag