922/​82

C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)

“Parti paa Nordkysten af Samsö i Besser Fjord”. Sign. C. Frederik Sørensen 1846. Olie på lærred. 87×112.

Mona Christensen og Jan Fayes fortegnelse over C.F. Sørensen malerier, 1991, nr. 33.

Udstillet: Charlottenborg 1846 nr. 200.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 99, 1931 nr. 136. Winkel & Magnussen auktion 107, 1932 nr. 163. Bruun Rasmussen auktion 402, 1979 nr. 220, afb. s. 63.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?