1908/1525
17 hollandske fliser dekorerede i underglasur blå med med dyr, heraf 12 monterede på plade og indrammede, derudover fire med fleur-de-lys bort, indrammede samt en single flise med en hval. 17–18. årh. (17)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Single flise med glasurafslag.
Varia, 21. februar 2019
Vurdering
Hammerslag