Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
Portræt af Sancho Panza på æslet, verso Don Quijote. Usigneret. Nummereret A 212. Bly og pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 25 × 20.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1226, 2012 nr. 19.
Papiret er gulnet. Misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021