2039/759
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
To stykker legetøj af delvist bemalet træ. Bestående af brandbil med stige og seks figurer samt en bil med snor og fire figurer. Begge udført og stemplet hos Kay Bojesen, Copyright, Denmark. L. hhv. 22 og 18. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Maling med afskalninger. Stigevognen mangler en figur.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag