2039/​759

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

To stykker legetøj af delvist bemalet træ. Bestående af brandbil med stige og seks figurer samt en bil med snor og fire figurer. Begge udført og stemplet hos Kay Bojesen, Copyright, Denmark. L. hhv. 22 og 18. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Maling med afskalninger. Stigevognen mangler en figur.

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK