Michael Bird (, Clockmakers company from 1682- 1713)
Engelsk George II standur, værk med skive af forgyldt messing og gennembrudt hjørneornamentk, timekrans med sorte romertal signeret Mich Bird London, senere monteret bue med plakette mærket Michael Bird. Ca. 1700. Rokoko kasse af nøddetræ rigt indlagt med fugle, figurer og ornamentik i farvet træ, mærket møbelsnedker “Anno Samuel Krouse 1763”. H. 215. B. 54. D. 34.
Proveniens: Ålholm slot på Lolland. Familien Raben-Levetzau og nedarvet gennem generationer.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul, To lodder og Nøgle medfølger.
Selected – Collector's Choice, 25. marts 2024