Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Et par meget tidlige hvilestole med stel af sortmalet stål. Sæde og ryg udspændt med mørkebrunt skind. Formgivet 1956. Udført ca. 1956 hos E. Kold Christensen, ej stemplet. (2)
Proveniens: Skive Seminarium.
Denne tidlige model med stel med svejsede samlinger. Senere samlet med skruer.
Omfattende alders- og brugsslitage. Stel med ridser, mærker og rust. Tørt skind med defekter, manglende syninger, krakelering og pletter.
Moderne kunst og design, 28. maj 2024