2203/912
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Tre pers. fritstående sofa med ben af mahogni. Sider samt hynder i sæde og ryg betrukket med sort skind. Model 2209. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. H. 78. L. 185. D. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og mindre krakeleringer.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag