2050/​8664

Russisk ikon med fremstilling af episode fra Marys ungdom: Præsentationen af Mary i templet. Tempera på træpanel med forsænket billedflade/“kovcheg”. Flot kvalitet. 19. årh. 31×26.

Ridser og mærker.

Russisk tema, 7. december 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK