1544/​1667

Ubekendt kunstner ca. 1900

To buster af patineret bronze forestillende et kinesisk landarbejderpar, støbte med udtryksfulde ansigter. 20. årh.s begyndelse. H. 21 cm. Tilhørende baser af udskåret orientalsk træ (H. 5 cm). Vægt 5.196 gr. (2)

Aldersrelaterede spor.

Varia, 29. oktober 2015

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK