1544/1667
Ubekendt kunstner ca. 1900
To buster af patineret bronze forestillende et kinesisk landarbejderpar, støbte med udtryksfulde ansigter. 20. årh.s begyndelse. H. 21 cm. Tilhørende baser af udskåret orientalsk træ (H. 5 cm). Vægt 5.196 gr. (2)
Aldersrelaterede spor.
Varia, 29. oktober 2015
Vurdering
Hammerslag