12114/207
Krusifiks af delvis forgyldt træ og metal med figurer af porcelæn. 19.-20. årh. H. 55.
Jesus arm har været brækket, den ene Madonna har hoved limet. Selve korset er med mangler på træet og trykket i metallet der sidder rundt om.
Kunst, antikviteter & design, 8. april 2021
Vurdering
Hammerslag