Elisabeth Schiøtt (f. København 1856, d. sst. 1938)
“Gamle træer i Hellebækskoven. Morgen”. Sign. Elis. Schiøtt 1892. Olie på lærred. 117×90.
Udstillet: Charlottenborg 1893, nr. 408.
Krakeleringer og enkelte mindre afskalninger. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
42 bud