2425/​7538

Wilhelm Wetlesen (f. 1871, d. 1925)

Portræt af svenskeren Vilhelm Lundström (1869–1940) og nordmanden Alf Torp (1853–1916). Sign. monogram. 99. Bly på papir. 29,5×20,5 + 22×19. Uindrammet. (2).

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AII 13 og AII 14).

Den norske maler Wilhelm Wetlesen påbegyndte sine kunstneriske studier i Oslo i 1888. Efter et år, i 1889, rejste han til København, hvor han startede på Det Kongelige Danske Kunstakademi, men studierne på akademiet varede ikke længe, da han i 1890 blev elev på den danske maler Kristian Zahrtmanns (1843–1917) malerskole. Her var Wetlesen elev med pauser fra 1890–1894, og Zahrtmann var ikke kun hans mentor, men blev med tiden også en nær ven. Det var blandt andet med Zahrtmann, at Wetlesen tog til Italien; her var han på i alt tre studierejser i årene 1895–1900, hvor han boede i Firenze og Rom i længere perioder. I de to nærværende portrætter ser vi landsmanden Vilhelm Lundström (1869–1940) og nordmanden Alf Torp (1853–1916) - begge udført i 1899, hvor Wetlesen opholdt sig i Rom.

Én med en smule gulnet papir og enkelte minimale fugtpletter.

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag