Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Skalformet hvilestol med stamme af stål og firpasfod af aluminium. Med vippebeslag. Sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med koksgråt uld. Model 3317. Formgivet 1958. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen i 2006.
Stemplet under foden serienummer 5281614AEJY.
Litteratur: Carsten Thau & Kjeld Vindum: “Arne Jacobsen”, 1998, “Ægget” bl.a. omtalt s. 144, 432, gengivet s. 433, 438–439. 467, 471–472.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på fod.
Moderne kunst og design, 16. januar 2018
13 bud