Alfred Pasetti (, Skt. Petersborg ca. 1900)
Russisk fotografi af Kejserinde Dagmar (1847–1928) i russisk hofdragt, med hendes egen autograf “Dagmar 1911”. Fotografi monteret på passepartout, tryksign. A. Pasetti St. Pétersbourg. Bladstørrelse ca. 18,5×13,5. Samtidig ramme af forgyldt træ ca. 32×26.
Ifølge traditionen er nærværende fotografi taget i forbindelse med Kejserinde Dagmar søn, Zar Nikolaj II af Ruslands bryllup den 26. november 1894. Trods sorgen over hendes mand, Zar Alexander III af Ruslands død kort forinden, den 1. november 1894, overraskede hun ved sin ungdommelige skønhed. Det siges, at flere af gæsterne ved brylluppet forvekslede hende med bruden. Den 26. november var i virkeligheden kejserindens fødselsdag. Denne dato blev derfor valgt som bryllupsdag for det unge par, da sørgereglerne kunne negligeres grundet fødselsdagen. Fotografiet findes med flere forskellige dateringer, skrevet af Kejserinde Dagmar selv. Hun har tilsyneladende sat stor pris på portrættet, og derfor givet det som officielle gaver gennem årene med senere dateringer end oprindeligt.
Proveniens: Efterkommere af den danske skuespillerinde Johanne Luise Heiberg (1812–1890).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk auktion, 10. juni 2020