1946/540
Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)
Et sæt på 10 armstole af palisander og teak, betrukket i sæder med brunligt alcantara. Udført hos Bruno Hansens Møbelfabrik. 1960erne. (10)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmede. Nogle stødmærker. En stol med løs pind i ryg. En stol i teak.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag
17 bud