1951/300
Empire kaminur af mahogni indlagt med lyst træ og prydet med figurer af forgyldt træ, skive af hvid emalje, værk med repetion. 19. årh.s begyndelse. H. 46. B. 32. D. 19.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Revner i træet. Finerskader. Afslag på skiven omkring nøglehullerne. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019
Vurdering
Hammerslag
12 bud