James Tregent lommeur med spindelgang og central sekunder, i dobbeltkasse af sterlingsølv, hvid skive med romertal og ydre 5-minutter arabertal, signeret James Tregent London, forgyldt værk med rosenslebet diamant, signeret Jams Tregent London, serienr. 1240, støvkapsel af forgyldt metal. London ca. 1770–1780. Kasserne antagelig ikke originale, begge stemplet med årsbogstav for Birmingham 1788. Vægt i alt 117 g. Kassediam. 41/50 mm.
Proveniens: Privat samling
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Senere visere. Kasserne er antagelig ikke originale men fra samme tid. Ydre kassen lukker ikke helt tæt.
En privat samling lommeure, 6. december 2021
15 bud