1747/1522
Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, urhus med siddende ung pige, skive af hvid emalje. Sign. Giround Fils a Toulon. 19. årh.s slutning. H. 30. B. 25
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Afslag på skiven. Pendul og Optræksnøgle mangler.
Varia, 23. november 2017
Vurdering
Hammerslag