884/​112

FREDERIK II's CHURCH BIBLE

Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i februar 2019.

Biblia, Det er, Den gantske Hellige Scrifft, paa Danske, igen offuerseet oc Prentet effter Salige oc Høylofflige ihukommelse, Kong Frederichs den II. Befalning [...]. Kbh: Trykt hos Mads Vingaard 1588–1589. Folio. Med 3 kobberstukne titelblade, portræt, et helsides træsnit med våbenskjold og adskillige træsnit i teksten. [23] + 353 [354] + 226 + 158 + [1] bl. Hovedtitelblad og portræt monteret på nyt papir. Enkelte blade med mindre reparationer. Indb. med træpermer i helbind af kalv. Med rygforgyldning og forgyldte dekorationer, med 2 spænder (ét løst) og hjørner med beslag. Ryg og ydre false med brugsspor.

Peter E. Raes: På sporet af gamle bibler. + Fund og Forskning i Det kongelig Biblioteks Samlinger, XIII 1966, p. 51–70.

Condition report on request. Contact fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og bøger, 26. februar 2019

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK