2416/​281

Samling kinesiske vaser af porcelæn, bestående af et par gourdformede vaser, dekoreret med flambéglasur; flaskevase dekoreret i blåt med hjort på for- og bagside, sider og hals med blomster og fugle; samt to mindre vaser med prunus. Primært 20. årh. H. 10–24,5. (5)

Flaskevase restaureret på hals med længere gennemgående revne. Gourdformede vaser med overfladeridser, den ene med minimalt glasurafslag ved fodrand.

Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024

Vur­dering

2.500 DKK

Hammerslag

1.300 DKK

1.300 DKK
1.250 DKK