1747/​532

Rey Urban (f. Sverige 1929, d. 2015)

En thekande af sterlingsølv med punslet overflade. Krum hank af udskåret pokkenholt. Udført og stemplet hos Åge Fausing, Denmark. Vægt 962 gr. H. 15,3.

Alders- og brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Patina i henhold til alder og brug. Undersiden med indgraveret sikringsnummer fra nuværende ejer. Nogle mørke overfladepletter.

Moderne kunst og design, 21. november 2017

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK