1947/65
Nain tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med slyngede grene, palmetter og bladværk på blå bund. Konturer med silkeluv. 20. årh.s slutning. 270×160.
Plettet. Slidte frynser. Brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag
13 bud