1606/1653
Fransk directoire kaminur af forgyldt bronze, sort og hvid marmor, skive af hvid emalje med arabertal, fritsvingende pendul. Sign. Piolaine á Paris. Ca. 1800. H. 51. B. 36. D. 11.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Løse bronze ornamenter. Små hak omkring det ene optrækshul.
Varia, 11. februar 2016
Vurdering
Hammerslag