Walther Meinhardt (f. Holstebro 1891, d. Frederiksberg 1948)
Siddende kvinde. Sign. Meinhardt. Olie på lærred. 70×49,5. Uindrammet.
Har været opbevaret rullet. Mindre krakeleringer. Huller fra tegnestifter i hjørner. Bemærk løst lærred - ikke monteret på blændramme.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
27 bud