911/​913

Patek Philippe

Dobbeltkapslet lommeur af 18 kt. guld, hvid skive med sorte arabertal, ydre røde 5-minutter samt små sekunder, gyldne visere, signeret Patek, Philippe & Cie, Genève, forgyldt værk signeret Patek, Philippe & Cie Genève, serienr. 144035, støvkapsel af guld signeret “Charles Grottendieck, Bruxelles, No 144035 Patek, Philippe & Cie Genève”. Bag- og støvkapsel signeret samt nummereret 258709, forkapsel kun nummereret 709. 1905–1910. Vægt i alt 92 g. Kassediam. 47 mm.

Armbåndsure, 7. december 2022

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK