2143/1009
Dansk snedkermester
Fritstående to-pers. sofa med ben af bejdset bøg. Sæde, sider dybthæftet ryg betrukket med lyst lammeuld. Udført 1940érne. H. 82. L. 142. D. 82 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker på ben. Uld med smuds. Senere polsteret.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag