2003/​838

Harbo Sølvsten (d. 1980)

“Tivoli-DF 22”. Sofa/daybed med stel af massiv teak. Løse hynder i sæde samt ryg betrukket med gråt betræk. Udført hos Komfort/Dansk Form. H. 70. L. 190. D. 86. B. 112.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ryg med senere trådnet. Senere gjorde i sæde. Betræk med defekter.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag