2045/232
“Green and Gold” kinesisk bowle af porcelæn, dekoreret i farver og guld med figurer i paladssceneri og fugle i felter. Canton, 1880–1900. Diam. 40 cm. H. 12 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling baseret på to generationers ophold i Kina 1885–1945.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag på kant. Brændingsfejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
Vurdering
Hammerslag