2013/​850

Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)

Et par armstole med stel af eg, betrukket i sæder med rødt stribet uld. Antageligt udført hos EG Kvalitetsmøbel. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 24. marts 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK