1307/1640
Fransk kaminur af delvis forgyldt og patineret bronze, ved urhus putto og læsende engle, rigt støbt med satyr masker og vinløv i relief, gennembrudt urskive med romertal. 19. årh. H. 36. B. 43.
Dele af dekoration mangler ved puttos hånd. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul og optræksnøgle medfølger.
Varia, 14. februar 2013
Vurdering
Hammerslag
18 bud