1722/686
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
“Guldklokke”. Et par pendler af blankpoleret messing, indvendigt hvidmalede. Model A 330. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 17. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. maj 2017
Vurdering
Hammerslag
22 bud