Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
Italiensk landskab med lutspiller, der underholder kvinder og børn. Usigneret. Bly og pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 10,5×13,5.
Ung kvinde med en blomst i hånden. Usigneret. Bly og pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 17×10,5.
Syg Kvinde. Usigneret. Bly og pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 11,5×13. (3).
Proveniens: Sidstnævnte tidligere i Grosserer Georg Bendix's Samling.
Papiret er gulnet. Lette misfarvninger.
Ældre malerier og møbler, 4. marts 2019