2040/​291

Ubekendte malere, 19. årh.s begyndelse

Parti fra en spansk borg. Usigneret. Betegnet “Vue D'un Chateau en Espagne 1839”. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse ca. 19×25,5.

Bjerglandskab med en munk, der nærmer sig en lille kirke. Sign. C. J. eller C. F. [...] von 21ten Jan. 1835. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse ca. 17,5×22,5.

Let gulnede og med en smule papirtab. Undersøgt i rammer.

Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag