Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Le regard au dos”, 1962. Sign. Jorn samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 73×60
Litteratur: Guy Atkins: "Asger Jorn: The crucial years: 1954–1964, London 1977, nr. 1416. Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, juni 1968, kat. nr. 560. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Proveniens: Private collection.
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Moderne malerier og skulpturer, 23. september 2014