Poul Hundevad (f. Ågård 1917, d. Askov 2011)
“Guldhøj stol”. Foldeskammel med krydsstillet stel af palisander, sæde udspændt med naturfarvet patineret kernelæder. Model PH 41. Udført hos Poul Hundevad, Vamdrup
CITES-certifikat medfølger.
Litteratur: Mobilia, 1957. Kopi af taburet fra ældre bronzealder fundet i gravhøj ved Vamdrup, dateret 1300 f. Kr. og således det ældste bevarede møbel i Skandinavien. Originalen forefindes i Nationalmuseets samling.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Sæde defekt, skind revnet fra samling og ind mod midte.
Moderne kunst og design, 1. april 2014