Julius Exner (f. København 1825, d. sst. 1910)
Et interiør med en Fanø-pige læser i olielampens skær. Sign. J. Exner 1883. Olie på lærred. 51×44.
Lærredet er dubleret og forstærket på bagsiden med plade. Krakeleringer af varierende størrelse. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. maj 2022
37 bud