12108/51
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Vase af stentøj, modelleret med bladranke og snegl relief. Dekoreret med glasur i grønne og brune nuancer. Sign. monogram HG for Holmegaard, 8. Udført hos Holmegaard. H. 13.
Almindelig brugsslitage.
Kunst, antikviteter & design, 25. februar 2021
Vurdering
Hammerslag